Wydawnictwa
- Details
- Parent Category: O nas
Instytut Żywności i żywienia uprzejmie informuje, że nakład monografii "Dietetyka, żywność, żywienie w prewencji i leczeniu", wydanej w 2017 roku został wyczerpany.
Z uwagi na duże zainteresowanie monografią, przygotowywane jest jej nowe zaktualizowane i uzupełnione wydanie tej publikacji.
Przewiduje się uwzględnienie najnowszym norm żywienia, Piramid Zdrowego Odżywienia u Stylu Życia dla różnych grup ludności, najnowszych wytycznych leczenia dietetycznego w niektórych chorobach, a także uzupełnienie i aktualizację merytoryczną rozdziałów dotyczących m.in. metod zmiany nawyków żywieniowych z wykorzystaniem nowych osiągnięć psychodietetyki, osiągnięć terapeutycznych w zakresie uzależnień behawioralnych oraz neurobiologii. Rozbudowane zostaną również rozdziały dotyczące bezpieczeństwa żywności.
Nowe wydanie monografii przewidziane jest w roku 2020
Cena regularna: 180 zł
Cena promocyjna:
Instytut Żywności i Żywienia opracował najnowsze standardy żywienia i zalecenia w prewencji i leczeniu przewlekłych chorób niezakaźnych opublikowane w monografii Dietetyka. Żywność, żywienie w prewencji i leczeniu, Formularz Zamówienia - NAKŁAD JEST WYCZERPANY, CHWILOWO PROSIMY O NIE SKŁADANIE ZAMÓWIEŃ
Książka ta jest efektem prowadzonych przez IŻŻ badań naukowych i praktycznego zastosowania wyników tych badań mających duże znaczenie społeczne, w szczególności w zakresie ochrony zdrowia. Wybitni specjaliści z obszaru nauk medycznych omawiają szereg ważnych aspektów zdrowia publicznego, szczególnie dotyczących poradnictwa dietetycznego, sposobu i stanu odżywienia populacji oraz prewencji i leczenia żywieniowego przewlekłych chorób niezakaźnych. Ze względu na swój charakter monografia jest cennym źródłem informacji i wiedzy nie tylko dla dietetyków i wszystkich osób zawodowo zajmujących się żywieniem czy leczeniem żywieniowym, lecz także dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistów oraz dla samych pacjentów i każdego, kto chce poznać możliwości żywieniowej prewencji przewlekłych chorób niezakaźnych. Publikacja może być wykorzystywana w kompleksowym leczeniu chorób dietozależnych, gdyż szczegółowo omawia zasady żywienia osób w różnych stanach chorobowych, a jednocześnie uczy współpracy pomiędzy lekarzem i dietetykiem, co jest gwarancją skuteczności stosowanego leczenia dietetycznego.
|
|
NAJNOWSZY PRAKTYCZNY PORADNIK ŻYWIENIOWY DLA OSÓB CHORYCH NA NOWOTWORY I ICH RODZIN W ostatnim czasie coraz częściej podkreśla się, że prawidłowy sposób żywienia stanowi jeden z ważnych elementów wspomagających leczenie nowotworów złośliwych. Jednak rzetelna wiedza w tym zakresie nie jest wystarczająco rozpowszechniona. Wychodząc na przeciw tym potrzebom, pod kierunkiem Pana prof. Mirosława Jarosza, zostały opracowane aktualne zalecenia żywieniowe dla pacjentów z chorobą nowotworową i ich rodzin. Dzięki współpracy z Fundacją „Tam i z powrotem” zostały one wydane w formie poradnika w ramach Akcji „Razem zwyciężymy raka!”. Inicjatywa ta została wsparta przez Panią Annę Komorowską – żonę Prezydenta RP, która pogratulowała autorom przygotowania tak cennej publikacji dla chorych, ich rodzin i przyjaciół. Poradnik jest dostępny bezpłatnie w Instytucie Żywności i Żywienia a także w wielu ośrodkach onkologicznych w całej Polsce. Istnieje także możliwość pobrania go w wersji elektronicznej ze strony internetowej Fundacji (zakładka Wydawnictwo, Poradniki).
|
|
|
Żywienie a choroba nowotworowa. Poradnik dla pacjentów i ich rodzin. Autorzy: Mirosław Jarosz, Iwona Sajór Wydawca: PRIMOPRO Warszawa, 2013
|
![]() |
POL-HEALTH W 2012 r. w ramach Programu Zapobiegania Nadwadze i Otyłości oraz Przewlekłym Chorobom Niezakaźnym poprzez Poprawę Żywienia i Aktywności Fizycznej POL-HEALTH, stanowiącego moduł w Narodowym Programie Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym, Instytut Żywności i Żywienia w oparciu o obecny stan wiedzy w zakresie zapotrzebowania człowieka na energię i składniki pokarmowe opracował kolejną edycję polskich norm żywienia (PDF). |
Mimo że obecne normy uwzględniają zalecenia ekspertów WHO i UNU z lat 2007–2012 oraz niektóre propozycje EFSA i założenia norm opublikowanych w USA i Kanadzie (1997–2006), to trzeba sobie zdawać sprawę, że rozwój nauk o żywieniu człowieka jest tak szybki, iż na bieżąco trzeba będzie aktualizować dane zgodnie z dalszymi postępami wiedzy. Na taką potrzebę wskazuje również sytuacja w dziedzinie norm żywienia w Europie. EFSA i WHO stale prowadzą prace i konsultacje w celu opracowania jednolitych norm żywienia dla populacji krajów europejskich. Monografia z pewnością będzie przydatna nie tylko w kształceniu studentów akademii medycznych, rolniczych i wychowania fizycznego oraz innych uczelni z kierunkami związanymi z nauką o żywieniu człowieka, lecz także przy planowaniu żywienia zbiorowego i w pracy dietetyków.
|
|
|
Książka Normy żywienia człowieka. Podstawy prewencji otyłości i chorób niezakaźnych stanowi zbiór norm żywienia dla ludności Polski, z uwzględnieniem zaleceń międzynarodowych. Poruszane zagadnienia dotyczą: – zapotrzebowania człowieka na energię i składniki pokarmowe, – roli racjonalnego żywienia i aktywności fizycznej w zapobieganiu nadwadze i otyłości oraz przewlekłym chorobom niezakaźnym, – żywności wzbogacanej i genetycznie zmodyfikowanej, – suplementów diety.
|
|
Tabele składu i wartości odżywczej żywności to książka przedstawiające dane o wartości energetycznej i zawartości kilkudziesięciu składników odżywczych w produktach spożywczych i potrawach. Znajomość składu i wartości odżywczej żywności ma podstawowe znaczenie w realizacji prawidłowego sposobu żywienia i jest niezbędnym elementem edukacji żywieniowej. |